Objevte krásy přírodní památky Skalka v Ostravě
Unikátní skalní útvar
Skalka je výrazný krajinný prvek a zároveň chráněné území nacházející se na okraji Ostravy. Jako přírodní památka je chráněna pro svou geologickou a botanickou hodnotu. Tvoří ji vápencový masiv, který se tyčí nad okolní krajinou a nabízí tak krásný výhled na město i Beskydy. Skalka je pozůstatkem mořského útesu z období devonu, což je patrné z mnoha zkamenělin, které se zde nacházejí. Mezi nejvýznamnější patří nálezy korálů, lilijic a hlavonožců.
Pro milovníky botaniky je Skalka doslova rájem. Díky specifickému mikroklimatu a vápencovému podkladu se zde daří mnoha vzácným a chráněným druhům rostlin. Najdeme zde například koniklec velkokvětý, hlaváček jarní, kavyl Ivanův a další teplomilné druhy. Skalka je také domovem mnoha druhů hmyzu, plazů a ptáků.
Lokalita je snadno dostupná z centra Ostravy a nabízí se zde několik značených turistických tras. Návštěvníci se mohou těšit na krásnou přírodu, zajímavou geologii a bohatou historii. V minulosti se zde těžil vápenec a dodnes jsou patrné stopy po starých lomech. Skalka je tak ideálním místem pro výlet za poznáním i odpočinkem.
Chráněná oblast Ostravy
Ostrava, město proslulé svou industriální historií, skrývá i překvapivě bohatou přírodu. Jedním z jejích klenotů je bezesporu Skalka, chráněné území nacházející se v městské části Slezská Ostrava. Tato lokalita, vyhlášená přírodní památkou, je domovem mnoha vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů.
Na Skalce se setkáváme s unikátním biotopem stepních luk a skalních strání. Právě zde se daří teplomilným rostlinám, které jinde v Ostravě nenajdeme. Mezi nimi vyniká například kavyl Ivanův, koniklec velkokvětý nebo hlaváček jarní. Skalní stepi pak poskytují útočiště vzácným druhům hmyzu, jako je kudlanka nábožná, a plazům, například ještěrce obecné.
Přírodní památka Skalka není jen domovem vzácné flóry a fauny, ale také oblíbeným cílem vycházek obyvatel Ostravy. Procházka po naučné stezce, která územím prochází, nabízí nejen krásné výhledy na město, ale i možnost poznat zblízka křehkou krásu zdejší přírody. Ochrana tohoto cenného území je proto důležitá nejen z hlediska zachování biodiverzity, ale i pro udržení vysoké kvality života ve městě.
Historie a vznik Skalky
Skalka v Ostravě, dnes chráněná jako přírodní památka, skrývá fascinující historii spjatou s geologickým vývojem Moravskoslezského kraje. Její počátky sahají do období karbonu, zhruba před 300 miliony let, kdy se na území dnešní Ostravy rozkládalo mělké a teplé moře. Právě v tomto prostředí se začaly usazovat vrstvy sedimentů, které daly vzniknout charakteristickému skalnímu masivu.
Během milionů let moře ustoupilo a sedimenty se vlivem tlaku a teploty přeměnily na pevné horniny. Skalka, tvořená převážně slepenci a pískovci, odolávala erozi lépe než okolní měkčí horniny, a tak se postupně vynořovala na povrch. Její svahy pokrývaly lesy a louky, které poskytovaly útočiště rozmanité fauně a flóře.
S příchodem industrializace v 19. století se však krajina kolem Skalky dramaticky proměnila. Těžba uhlí a rozvoj průmyslu si vyžádaly svou daň a Skalka se ocitla v těsné blízkosti dolů a továren. Znečištění ovzduší a zásahy do krajiny se nevyhnuly ani tomuto kousku přírody.
Naštěstí si lidé uvědomili hodnotu a jedinečnost Skalky a v roce 1966 byla prohlášena za chráněné území. Dnes je Skalka oblíbeným cílem vycházek a místem, kde se snoubí krása přírody s odkazem průmyslové minulosti Ostravy.
Skalka v Ostravě, svědek dávných časů, kdy se krajina teprve formovala, nám dnes tiše vypráví příběhy o moři, které tu kdysi bývalo, o sopkách chrlících žhavou lávu a o životě, který se i v tak nehostinných podmínkách dokázal prosadit.
Zdeněk Dvořák
Přírodní bohatství a fauna
Skalní masiv Landek a přilehlé území Přírodní památky Landek představují unikátní kombinaci geologického, botanického a zoologického bohatství. Samotná Skalka, tvořená karbonskými horninami, je významným nalezištěm zkamenělin pravěké flóry a fauny. V minulosti zde probíhala těžba uhlí, která odkryla vrstvy staré miliony let. Díky tomu se zde nacházejí zkameněliny přesliček, plavuní a dalších rostlin, které svědčí o bohaté historii této lokality.
Vlastnost | Skalka Ostrava | Přírodní památka X |
---|---|---|
Ochrana | Přírodní památka | Přírodní památka |
Lokalita | Ostrava, Moravskoslezský kraj | [Lokalita druhé památky] |
Fauna Přírodní památky Landek je pestrá a zahrnuje druhy typické pro lesní i skalní biotopy. Z ptáků zde hnízdí například datel černý, strakapoud velký a žluna zelená. V dutinách starých stromů nachází úkryt i několik druhů netopýrů. Skalní stepi a lesostepní stráně hostí vzácné druhy hmyzu, jako je například otakárek fenyklový. Vzhledem k blízkosti řeky Odry se zde vyskytují i obojživelníci a plazi, například ropucha obecná, užovka obojková a slepýš křehký.
Přírodní bohatství Skalky a Přírodní památky Landek je chráněno a slouží k vědeckým i rekreačním účelům. Návštěvníci se zde mohou seznámit s geologickou historií Moravskoslezského kraje, pozorovat vzácké druhy rostlin a živočichů a užít si krásy zdejší přírody.
Turistické trasy a výhledy
Chráněná přírodní památka Skalka v Ostravě láká nejen svou geologickou historií, ale i možnostmi pro turistiku a krásnými výhledy.
Pro milovníky procházek je zde několik značených turistických tras:
- Nenáročná trasa po vrcholu Skalky, vhodná i pro rodiny s dětmi, nabízí panoramatický výhled na Ostravu a Beskydy.
- Náročnější trasa úpatím Skalky, která odmění zkušenější turisty krásnějšími výhledy a bližším kontaktem s přírodou.
Pozoruhodným místem je vyhlídka z vrcholu skály, odkud se otevírá úchvatný pohled na panorama města s dominantou Nové radnice a v dálce se rýsujícími Beskydami. Za jasného počasí je vidět i Lysá hora.
Kromě značených tras je možné prozkoumat i okolní lesy a louky, které jsou domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Ať už se vydáte na krátkou procházku nebo delší túru, Skalka v Ostravě vám nabídne nezapomenutelné zážitky v objetí přírody.
Dostupnost a parkování
Skalní útvar se nachází na okraji Ostravy a je snadno dostupný jak autem, tak i městskou hromadnou dopravou. Pro návštěvníky přijíždějící autem je k dispozici bezplatné parkoviště přímo u vstupu do přírodní památky. Parkoviště má omezenou kapacitu, proto se doporučuje navštívit lokalitu mimo víkendové odpoledne, kdy bývá nejvíce zaplněné. V případě, že přijedete a parkoviště bude plné, je možné využít i parkovací místa v přilehlých ulicích. Doporučujeme však dbát na dodržování dopravních předpisů a respektovat soukromé pozemky. Pro ty, kteří preferují MHD, jezdí k přírodní památce autobusová linka číslo 48. Zastávka se nachází cca 5 minut chůze od vstupu. Cesta od zastávky je značená a vede po asfaltové cestě, která je vhodná i pro kočárky a osoby s omezenou pohyblivostí.
Tipy na výlet s rodinou
Skalka v Ostravě-Kunčicích, vyhlášená přírodní památkou, je skvělým cílem pro rodinný výlet. Tato lokalita nabízí nevšední spojení přírody a historie. Prozkoumejte s dětmi stezku vedoucí kolem skalních útvarů a užijte si krásný výhled na panorama Ostravy. Na jaře zde rozkvétají vzácné rostliny, jako je koniklec velkokvětý, a v létě se můžete schovat před sluncem v příjemném stínu stromů. Nezapomeňte si vzít s sebou svačinu a pití, abyste si mohli užít piknik v trávě. Děti jistě ocení i možnost pozorovat brouky a motýly, kteří se zde hojně vyskytují. Pro milovníky historie je zde připravena naučná stezka, která vás seznámí s těžbou břidlice, jež zde probíhala v minulosti. Skalka je snadno dostupná autem i městskou hromadnou dopravou a vstup na stezku je zdarma.
Publikováno: 18. 08. 2024
Kategorie: cestování